Kontakt
Tel: +42141500 32 54
Mobil: +421907454341
e-mail: tosmart@tosmart.sk

Národná ulica 3
010 01 ŽILINA

Poznávací zájazd Černobyľ + Elektráreň

Destinácia: Ukrajina
Kód zájazdu: 644096
Cena od: N/A
Príplatky od: N/A
Poznávacie zájazdy

Výber termínu

Je nám ľúto, ale tento zájazd bol už vypredaný a neobsahuje žiadne termíny. Vyberte si prosím iný zájazd.

Popis zájazdu

Výlet do Černobyľskej elektrárne a mesta Pripjať je určený na objavovanie mesta Pripjať a blízkej jadrovej elektrárne počas plných dvoch dní. Je to pravá voľba pre UrbEx fanúšikov, hráčov videohier (Stalker, Call of Duty) a takisto pre technicky podkutých fajnšmekrov, ktorí chcú vidieť a zažiť jadrovú elektráreň a “satelitné“ mestečko Pripjať, kde všetko zostalo po 3-hodinovej evakuácií 49 tisícok obyvateľov 27. apríla 1986. Buďte jedným z prvých ľudí na svete, ktorí uvidia nový sarkofág. Ten bude chrániť zemeguľu od následkov černobyľskej havárie najmenej ďalších sto rokov. Máte jedinečnú možnosť zažiť zachovalú Pripjať, ktorá bude postupne miznúť vďaka zubu času na budovách. Je iba otázkou času kedy bude mesto pre turistov uzavreté. Návšteva Pripjate je jedinečná životná skúsenosť, žiadne podobné miesto na Zemi neuvidíte.

 

Program zájazdu:

1. deň
Ráno stretnutie v Kyjeve na hlavnej stanici, prestup na objednaný minibus, odchod do černobyľskej zóny, bezpečnostná inštruktáž, so slovenským sprievodcom prehliadka samotného mesta Černobyľ, opusteného prístavu, múzea techniky, ktorá likvidovala následky katastrofy, návšteva opustených alebo zakopaných dedín v okolí Černobyľu. Odchod na ubytovanie, spoločná veľká večera. Večerný program podľa dohody skupiny na mieste.

2. deň
Raňajky, odchod na prehliadku do mesta Pripjať, kde navštívime opustený hotel, kultúrny dom, lunapark, nemocnicu, autobusovú a železničnú stanicu, prístav, futbalové ihrisko, školu, škôlku, plavecký bazén, policajnú a požiarnu stanicu, vojenský závod Jupiter, cestou späť návšteva chladiacich veží nedostavaného 5. a 6. bloku jadrovej elektrárne, fotenie pri nedostavaných reaktoroch a aj pri samotnom sarkofágu vybuchnutého reaktora černobyľskej jadrovej elektrárne, výstupná kontrola radiácie návštevníkov, večer odchod smer centrum.


Možnosť doobjednania Leteniek alebo vlaku  podľa aktuálnej ceny BA - KYJEV - BA.

 

V cene zájazdu:
Pohodlnú cestu z/do Kyjeva, stravu (plná penzia/ 1x večera, 1x raňajky, 2x obed), ubytovanie v meste Slavutič s tradičným ukrajinským jedlom, sprievodcovské služby, Geiger-Müllerov počítač (zapožičanie), povolenia na vstupy do všetkých troch bezpečnostných zón, prístup do jadrovej elektrárne.


V cene zájazdu nie je:
Doprava (letecká, vlaková, individuálna) do Kyjeva a z Kyjeva. Komplexné cestovné poistenie, plná penzia na Ukrajine. Komplexné cestovné poistenie 2,05 EUR/osoba/deň a Poistenie PLUS od Európskej cestovnej poisťovne za 2,50 EUR/osoba/deň.


Poznámky:
Eurá je možné zameniť priamo na Ukrajine, podľa potreby. Sprievodca Vám pomôže. Odporúčame vziať si menšie papierové bankovky 5, 10 a 20 euro. V zóne je už možné aj platiť platobnou kartou. Stravu aj nápoje si bez problémov zakúpite na Ukrajine.Je tam pomerne lacno a určite si vezmite pár eur navyše na suveníry.

Bezpečnosť a radiácia dnes:
V Černobyľskej zóne stále existujú rádioaktívne miesta, aj keď radiácia je iba zlomkom toho, čo bolo namerané v prvých mesiacoch a rokoch po havárií. Rádioaktívne izotopy sa totiž dostávajú stále hlbšie do zeme. V zóne sa človek stretne najmä s beta radiáciou, ktorá sa po čase z tela človeka vylúči. Iba bezprostredne blízko pri reaktore je aj gama radiácia, ktorá zostáva uložená v orgánoch človeka navždy. Žiarenia v celej zóne nie sú životu ani zdraviu nebezpečné. Za dva dni strávené v zakázanej zóne telo dostane dávku radiácie porovnateľnú s jedným absolvovaním RTG v nemocnici alebo jedným interkontinentálnym letom (radiácia v lietadle).


Časté otázky:

Je pobyt v Černobyľskej zóne nebezpečný?

Áno, tak isto ako pobyt niekde inde vo svete. Radiácia je vysoká iba na určitých miestach, ktorým sa dá vyhnúť. Aj pobyt počas dvoch dní v týchto miestach však dá do tela dávku radiácie porovnateľnú s jednou snímkou RTG alebo niekoľkým hodinám strávených v lietadle.

Ako sa dá do Černobyľu dostať?

Jednoducho. Základ je dostať sa do Kyjeva, tam sa už o všetko postará sprievodca. Cesta do Černobyľskej zóny trvá maximálne dve hodiny autobusom. Celá exkurzia prebieha v autobuse, ktorý vozí turistov na najzaujímavejšie miesta a na tých má skupina rozchod.

Môže sa v Černobyle fotiť?

Áno, všetko sa môže fotiť. Zákaz fotenia je iba v oblasti elektrárne. Pred sarkofágom reaktora je fotenie aj natáčanie videa povolené.
Potrebujem víza pre vstup na Ukrajinu?

Občania Slovenska a Českej republiky nepotrebujú na pobyt do 90 dní na Ukrajine víza.
Osvedčenie SACKA

Kurzový lístok

Bulharská leva  EUR 1,96 BGN
Koruna česká  EUR 25,66 CZK
Chorvátska kuna  EUR 7,44 HRK
Turecká lira  EUR 6,44 TRY
Americký dolar  EUR 1,11 USD

Zobraziť všetky »

Nenašli ste, čo hľadáte?