Kontakt
Tel: +42141500 32 54
Mobil: +421907454341
e-mail: tosmart@tosmart.sk

Národná ulica 3
010 01 ŽILINA

Z Mali do Nigérie

/uploads/galleries/4988/mali.jpg
Destinácia: Viac destinácií
Kód zájazdu: 1033420
Cena od: N/A
Príplatky od: N/A
Poznávacie zájazdy
Exotika
Safari

Výber termínu

Je nám ľúto, ale tento zájazd bol už vypredaný a neobsahuje žiadne termíny. Vyberte si prosím iný zájazd.

Popis zájazdu

Popis:
Pre raných cestovateľov bolo objavenie Timbuktu a sledovanie toku rieky Niger snom za ktorý mnohí zaplatili životom. Legenda cestovateľov Mungo Park by o tom mohol rozprávať. Dnes sa to dá inak, hoci potrebujete overenú kanceláriu s výborným zázemím, ktorá vám umožní spoznať túto časť Afriky.Timbuktu, Dogoni, voodoo, šamanizmus, safari a moderná Nigéria. Všetko v jednej ceste v doprovode sprievodcu. Opäť cesta, ktorá posúva hranice cestovania a zážitkov. Žiadne umelé zážitky a filtrované emócie. Na tejto ceste zažijete Afriku v celej kráse bez prikrášlenia. Aj toto je cesta vyžadujúca si osobný pohovor a skúsenosti z Afriky. Radi Vám poradíme s výberom Vašej vysnívanej africkej cesty. Máme prejdenú celú Afriku a tým sa nevie pochváliť nikto.

Program:


1. deň:
Odlet a prílet do Mali, aklimatizácia a prvý chladený Castel.


2. deň:
BAMAKO: hlavné mesto uložené pod pohorím Manging. Vyhliadka na mesto z G-bodu, centrum mesta a chaotická tržnica Grand Marché, ktorá je jeho srdcom, Kúpite zhnitú opičiu hlavu či fetiše? Transfer do SEGOU na brehu rieky Niger s koloniálnym francúzskym šarmom. Bývalá koloniálna metropola s preslávenými látkami bogolan.


3. deň:
Sledujeme rieku Niger, následne trajektom cez rieku Beni do DJENNÉ, ktoré je nádherné. Veľa času, západ a východ slnka, pamiatky UNESCO dôkladne. Hotel máme hneď vedľa mešity! Mešita z nepálených tehál je symbolom mesta. Ide vraj o najväčšiu stavbu z nepálených tehál na svete. Okolo trhy, medresy, tradičné remeslá, zapadlé uličky. Vychutnáme si Mali s minimom turistov?


4. deň:
Cez MOPTI, dôležitý prístav na rieke Niger, k bohatstvu, čo pramení z obchodu medzi Saharou a Sahelom. Výroba pirog, rybí trh. Asfaltka až do Douentzy, odbočíme doľava a začína sa štvorhodinová prašná cesta k rieke, nevyspytateľný trajekt a sme v bájnom TIMBUKTU. Ak by sme sa do Timbuktu nedostali, program predĺžime v Gorom-Gorom, Oursi a Markoye v severnej Burkine Faso. Návšteva Timbuktu závisí od politickej situácie a za žiadnych okolností s ňou na 100 percent nepočítajte.


5. deň:
Celý deň v Timbuktu a prípadný fakultatívny program (ťavy, púšť atď.)


6. deň:
Dnes vyrazíme na juh k Dogonom (UNESCO). Tu máme viac času na trek (možnosť vybrať si podľa kondície) a spánok v dogonských dedinkách. Chceme autentický zážitok!


7. deň:
Posvätné krokodíly? Animistická kultúra, ktorá pretrvala stáročia. Fantastické dogonské mýty a legendy sa dozvieme od duchovných vodcov jednotlivých dedín. Amma, Lebé a Mono. Dogoni sú jedným z najpozoruhodnejších afrických etník a my sa s veľmi skúseným sprievodcom budeme snažiť dozvedieť viac.


8. deň:
Dedinka Songo s nástennými rituálnymi maľbami obriezky. Zažijeme aj obradné tance v maskách?


9. deň:
Krajina hrdých Burkinabé a posledná brána pred hustými lesmi Ghany. Obyvateľstvo je kultúrne veľmi blízke južnému Mali. Hlavné mesto krajiny OUAGADOUGOU, kde nás privíta Naba Koom s kalabašom na hlave a hrou na xylofón. Opäť sme v jednej z najchudobnejších krajín na svete. Nečakajte žiadnu hrôzu. Chudoba je skutočne relatívny pojem a my zažijeme usmiatych, milých ľudí, ktorí žijú tak ako ich dedo a pradedo a za chudobných sa rozhodne nepovažujú. Burkina Faso sa v marci 2013 dostala na 10. miesto najpriateľskejších krajín sveta a tým iba potvrdila náš názor. Ochutnáme. Vyskúšame a dáme vedieť, kde je pravda skrytá.


10. deň:
Dokončíme prehliadku hlavného mesta, ktoré každý familárne volá Ouga, spojenú s návštevou dedinky LAONGO, kde uvidíme ukážku moderného afrického sochárstva. Podvečer príchod do FADA N´GOURMA. Mesta známeho výrobou prikrývok a medu.


11. deň:
Najbližšie dva dni nás čaká africká divočina a safari. Národné parky ARLI (Burkina Faso) a PENJARI (Benin) patria medzi tie lepšie v západnej Afrike a sú zároveň posledným miestom, kde safari môžete zažiť. Slony, hrochy, levy, byvoly, antilopy, paviány... opäť iná Afrika. Okrem iného prekročíme aj hranice do BENINU a po safari sa začne naša púť touto malou a predsa kultúrne monumentálnou krajinou. Benin máme v CK veľmi radi a aj tu sa chceme dozvedieť viac. Unikátny program v unikátnej krajine.


12. deň:
Druhý deň v prírode na severe Beninu, poobede presun na juh.


13. deň:
BENIN: Kultúrne centrum západnej Afriky, rodisko voodoo a domov mnohých zaujímavých kmeňov. Začneme pokojným mestom na severe krajiny NATTITINGOU a kmeňom Somba. Ich typickou črtou sú tradičné domčeky, ktoré sú však postavené v štýle hradu a pripomínajú pevnosti.


14. deň:
Smerujeme na juh a ďalším kmeňom je animistický kmeň Taneka, ktorého kontakt s okolitým svetom je minimálny. História sa dochováva ústne a viera v duchov, predmety, fetiše t.j. voodoo je tu veľmi silná. DJOUGOU: Jedno z najväčších miest na severe s dominantnou moslimskou populáciou. DASSA ZOUMÉ patrí k najposvätnejším kresťanským miestam v Afrike. Miesto zjavenia Panny Márie a zároveň známe pútnické centrum.


15. deň:
ABOMEY: súčasť svetového dedičstva UNESCO, hlavné mesto kráľovstva Dahomey, ktoré bolo najväčším na území Beninu, stáročia krutých vládcov, otrokárov ale aj umelcov a remeselníkov. Dnešné Abomey na dávnu históriu nenadväzuje, stále je však živou spomienkou na éru otrokárov. Prechod hranice do TOGO. Maličká africká krajina, rozlohou a počtom obyvateľstva podobná Slovensku. Slávny fetišistický trh BE. Hlavné mesto LOMÉ s katedrálou Notre Dame, námestím nezávislosti a Grand Marché... ozaj, poznáte Adebayora?


16. deň:
Cesta k jazeru Lac Togo, plavba pirogami, historicky dôležitá osada Togoville so stromami voodoo, katedrála, ktorú navštívil aj pápež. OUIDAH: mesto na ceste otrokov, odkiaľ ich lode odvážali preč. Nie nadarmo sa tie posledné volajú Dvere, z ktorých niet návratu. Z voodoo nás tu čaká pre zmenu posvätný les s chrámom pytónov. GRAND POPO: relax v príjemnom mestečku na brehu Guinejského zálivu, mimo ruchu veľkomesta.


17. deň:
COTONOU: najväčšie mesto Beninu na brehu Guinejského zálivu, obrovská rozpálená metropola, ktorej trh Dantokpa patrí medzi najväčšie v Afrike. Kotol a srdce krajiny.


18. deň:
Už asi viete, čo sa po celom Benine predáva vo fľaškách od coca- coly popri cestách. Áno, benzín. Na ropu bohatá Nigéria je hneď za rohom a pašovanie je tu národným športom. Cyklista ovešaný kanistrami s 250 litrami benzínu je tu bežnou normou a azda nikde to nevidno viac ako v okolí Benátok západnej Afriky. My sme však prišli kvôli GANVIE. Mesto postavené na drevených koloch uprostred jazera Nokoué je najväčším plávajúcim mestom v Afrike. Hlavné mesto krajiny PORTO NOVO a na konci dňa Nigéria.


19. deň:
Unikátna cesta do posledného dňa. LAGOS: najväčšie mesto Nigérie. Jedno z najdivokejších miest sveta, pulzujúce srdce Afriky najľudnatejšej krajiny kontinentu. Nigéria je logickým pokračovaním cesty v Benine a možno to bude pre Vás navnadenie na ďalšiu trojtýždňovú cestu. Vo veľkom Lagose žije 30 miliónov obyvateľov a tvorí 80% príjmov celej krajiny.


20. deň:
Cesta do vnútrozemia - srdca kultúry Yoruba. IBADAN (8 miliónov obyvateľov) je druhým najväčším mestom krajiny a hlavným mestom kráľovstva Yoruba s afrobrazílskou architektúrou, známe univerzitami. Cesta ďalej až do OSHONGBO (UNESCO) s animistickými kresťanskými katedrálami. Návrat k oceánu, rozlúčka s Lagosom, príprava na odlet domov. Ďalšia ťažká cesta za nami.


21. deň:
Odlet a prílet domov.

Krajiny

Zobraziť všetky »


Osvedčenie SACKA

Kurzový lístok

Bulharská leva  EUR 1,96 BGN
Koruna česká  EUR 26,12 CZK
Chorvátska kuna  EUR 7,49 HRK
Turecká lira  EUR 8,61 TRY
Americký dolar  EUR 1,18 USD

Zobraziť všetky »

Nenašli ste, čo hľadáte?