Kontakt
Tel: +42141500 32 54
Mobil: +421907454341
e-mail: tosmart@tosmart.sk

Národná ulica 3
010 01 ŽILINA

Lovci ľudožrútov

/uploads/galleries/8376/lovci-ludozrutov_2017_cover.jpg Raj v Kaviengu, Novom Írsku Chatrč v horských oblastiach Tari Gap vo výške 3000 mnm Zdá sa, že ľudožrúti lovia nás, ale záber stál zato! Bahenní muži z okolia Goroky Súboj dobra a zla v podaní Kmeň z hôr v okolí Goroky. Tajomný, skrytý, hovoriaci svojim vlastným jazykom. Na horskej diaľnici medzi Tari a Mt. Hagen Mystérium ohňa, Rabaul Duchovia zdvíhajúci sa z ohnivého pekla, Rabaul Fascinujúci Kokopo vs Rabaul Blonďáci v Novom Írsku neďaleko Kaviengu Pozostatky bojov z 2.sv vojny na Šalamúnových ostrovoch. Trhovisko v Port Moresby Ostrovanka z nového Írska Mŕtvi žijú naďalej na tomto svete Kúpačka na Šalamúnových ostrovoch Šalamúnove ostrovy Kmeň silných mužov - Huli, ktorých na mapu sveta priniesli až v 30 tich rokov 20. storočia európski
Destinácia: Viac destinácií
Kód zájazdu: 1033208
Cena od: 10 380 €
Príplatky od: 690 €
Poznávacie zájazdy

Výber termínu

10.08.2020 17 dní 11 780 € +690 € odlet: Viedeň letecká
13.11.2020 17 dní 10 380 € +690 € odlet: Viedeň letecká
29.03.2021 17 dní 10 380 € +690 € odlet: Viedeň letecká
09.08.2021 17 dní 11 780 € +690 € odlet: Viedeň letecká
15.11.2021 17 dní 10 380 € +690 € odlet: Viedeň letecká

Popis zájazdu

Tento zájazd sa dá nazvať aj cestou do krajiny fantázie. Opačný koniec sveta, zelené hory, husté lesy, tyrkysové moria, aktívne sopky a farební ľudia. Kmene Papui si dodnes uchovali pôvodnú kultúru: lovci lebiek, silní muži, bahenní muži, ohňoví muži a v menovaní môžeme len pokračovať. Každý ostrov je úplne iný s inými kmeňmi. To čo uvidíte tu, garantovane neuvidíte nikde inde na svete. Kombinácia o ktorej ste nepočuli a o mnohých miestach ani nevedeli. Vydajte sa sem za hranice všedného cestovania. PNG je farebná, voňavá a magická krajina.

1. deň:
Naša cesta začína.

2. deň:
Sme stále vo vzduchu a Papua sa blíži.

3. deň:
Prílet do Port Moresby. Welcome to Papua New Guinea alias PNG. Pristáli sme neďaleko 6.dištriktu na Jacksonovom letisku. Exotická pasová kontrola, prvý dotyk s pevninou a zaujímavou Oceániou. Centrálne Moresby, lokálna pláž Ela beach a vyhliadka na mesto. Izolované hlavné mesto, ktoré nie je spojené so zvyškom krajiny žiadnou cestou iba lietadlom. Už dnes sa ponoríme do fascinujúcej histórii tejto krajiny, ktorú drancovali bieli austrálski imigranti a vzťahy ani dnes nie sú ružové. 857 rozličných jazykov, stovky kmeňov považujú túto krajinu za svoj domov už tisícky rokov. S kultúrou aspoň niektorých miestnych národov sa zoznámime priamo na mieste v múzeu s množstvom nádherných sôch a totemov. Tradičný parlament a trhovisko Bokoro budú patriť takisto medzi naše zastavenia. Dedinka Hanuabada kmeňa Motu je pre fotografov rajom. Domov sa domorodci dostanú iba lodičkou, alebo po drevených vysutých chodníkoch, ktorým chýbajú dosky a tak sa ľahko prepadnete. Z ich jazyka vznikol štátny jazyk Hiri Motu. Hiri sú známe obchodné cesty, ktoré ľudia kmeňa Motu realizovali každoročne od pradávna. Tisíce rokov yvážali hlinené hrnce a dovážali sago. Najstaršia časť mesta, ale aj moderné Vision city a Harbour city vedľa Kenedobu. Rugbyový štadión a úlovky na rybacom trhu Koki kde si vysvetlíme kto to je Tkačenko. Praktické rady Pot Moresby na prvý deň: • Izolované hlavné mesto, ktoré nie je spojené so zvyškom krajiny žiadnou cestou iba lietadlom či loďou • Mena sa nazýva “Kina” a deli sa na 100 Toea, ktoré sú zo striebra • Teploty sú celoročne 24-26 stupňov • Jazdí sa na ľavej strane • Čas je oproti nám posunutý o 9 hodín dopredu (neexistuje letný čas) • Štátni úradníci pracujú od 9.00 do 15.00 a menej • V zástrčke je 240 voltov/elektrina pravidelne vypadáva/ zástrčky sú ako v Austrálii či Argentíne • Mesto je nazvané po otcovi (Admirál Sir Faifax Moresby) prvého belocha, ktorý oblast navštívil, no každý domorodec ho volá POM

4. deň:
Presun na domáci terminál, odkiaľ nás čaká prelet do krajiny silných mužov. Air Niugini ešte raz vzlietne hore a ponad tyrkysový oceán sa dostane až do oblakov na hranici vysočiny, spustí sa dole a pristane na exotickom letisku. Je toto Vaše najexotickejšie letisko? Vitajte vo vysočine! Prvé fotografie. Sme vo výške cca 2300 metrov a v krajine silných mužov! Provincia Hela, ktorá je domovom Huliov. Poobedňajšia návšteva posvätného miesta, kde si muži nechávajú narásť vlasy podľa starého rituálu a na záver po 18 až 36 mesiacoch odlúčenia si ich rituálne ostrihajú a stanú sa súčasťou ceremoniálnych parochní. Úvod do kmeňovej kultúry ako sa patrí. Všadeprítomné zákopy, červené fľaky, chlapci s mačetami a vtáky raja. Večera s výhľadom na údolie Tari a skvelý miestny Png export lager a sladké zemiaky.

5. deň:
Dnešok strávime celý v spoločnosti Huliov. Až v 30-tich rokoch 20. storočia vstúpili Huliovia na mapu sveta. Dovtedy žili svoj ničím nedotknutý život vo vysočine PNG. Ich farebné, pomaľované tváre sú symbolom PNG a zároveň úžasným dôkazom, že tradičné kultúry sú tu živé a darí sa im. Dozvieme sa odkiaľ pochádza žltá hlinka, kde žijú, ako bojujú, ako sa starajú o svoje manželky a prečo ich volajú „veľkí muži“. Tradičné tance, rituály, každodenný život. Nič nevynecháme a nič nebude pre nás tabu. Vedeli ste, že poľnohospodárska tradícia tohto regiónu má vyše 10 000 rokov? A Huliovia sú jej potomkami. Je Papua noemovov archou národov? Stretneme sa s lovcami lebiek? Tieto zapadlé oblasti sme prešli v roku 2016 aj 2017 a v tejto chvíli máme najlepšie kontakty. Vieme sa dostať ďalej a vy zrealizujete krajšie fotografie. Večerný západ slnka nad vysočinou a jemný, ticho padajúci dážď.

6. deň:
Po tzv. „diaľnici vysočiny“, kamenistej ceste, drsnou, zelenou krajinou sa presunieme do úrodného údolia Wahgi. Papua Nová Guinea leží na 2. najväčšom ostrove sveta, kde si domorodci z iných kmeňov nerozumejú často ani slovo. Tajomstvá PNG dodnes nie sú objavené. Ide o svet ktorý skončil včera. No tu akosi stále pokračuje. Papua je úžasná v tom, že práve tu sa pôvodné zvyky udržali dlhšie než inde a mnohé sa udržiavajú až do dnešných čias. Cesta je neuveriteľne scénická, pohybujeme sa národným parkom a my často stojíme a fotíme. Ide o celodenný ale nádherný presun smerom do regionálneho centra Mt. Hagen. Rajka je národným vtákom Papui a nájdete ho aj na štátnej vlajke. Rajok je 38 druhov, no na jeden domorodý klobúk, treba zabiť 10 vtákov a rajka s nádhernými perami akokeby z raja, je teraz vzácnym vtákom a nájsť ju v prírode je veľmi ťažké. Minulý rok sme ich videli lietaťv Mendi priamo v džungli. Bol to úžasný zážitok. Dnes sa opäť sa na tom mieste zastavíme a pre záujemcov zrealizujeme krátky trek džungľou.

7. deň:
Pred nami je široké údolie Wahgi, ktoré je biblickou mekkou kmeňov. Nie rieka Omo, ale toto údolie skrýva azda najväčšiu koncentráciu kmeňov na svete. Veď posúdite sami. Vyhasnutý vulkán Mt. Hagen chráni mesto a údolie na jednej strane, Mt. Rondon na druhej a otvorené brány smerujú do horúceho Sepiku a do Lae. Úrodná pôda odjakživa lákala ľudí, aby sa tu usadili. Azda čokoľvek čo tu hodíte na zem tak zapustí korene a vyrastie. Babylon kmeňov spoznáme cez ich rozličné vzory, odevy, masky, totemy. Chimbu, Mt.Hagen, Huli, každý je iný, každý nosí inú masku, rozpráva iným jazykom má iné pomalovanie. Tisíce rokov títo ľudia nemohli cestovať a žili v maximálnej izolácii a kmeňovom nepriateľstve. PNG je veľkou antropologickou živou štúdiou. Viete aký je rozdiel medzi kanibalom a lovcom lebiek?

8. deň:
Po vysokohorskej diaľnici pokračujeme v smere do Lae. Územím Chimbu sa dostaneme do Kundiawy skrytej v tieni najvyššej hory krajiny Mt. Wilhelm. Goroka, Asaro domov slávnych "bahenných mužov". Nahé telá potreté blatom, ktoré zaschnuté zanecháva biely odtieň na tmavom tele a na hlavách ťažké hlinené masky. Príbeh, ktorý sa nesie celou históriou "mudmanov" si pozriete na vlastné oči. Slabý proti silnému, zlo vs dobro a víťazí ľudská vynaliezavosť. Ochutnáme takisto jedinečnú lokálnu kávu, ktorú tu začali pestovať nemeckí kolonialisti. Pravá arabica padne vhod.

9. deň:
Dnes máme v pláne prísť do prístavného mesta Lae, ktoré je najdôležitejším prístavom v krajine a druhým najväčším mestom. Zbehneme z vysočiny dole a zrazu sú okolo nás tisíce arekových a kokosových paliem a rieky sú širokánske. Ochutnáte betelový orech? Príroda aj ľudia sa totálne zmenili. Je úžasné pozorovať architektúru prútených domčekov, ktoré majú teraz kruhový tvar. Toto vidíte už málokde na svete. Cesta sa zlepšuje ale priamo v Lae sme opäť ako na tankodrome. Koniec “dialnice” ktorú sme prešli od prvého kilometra asfaltu po posledný a teraz poznáme ostrov ako málokto.

10. deň:
Počuli ste už niekedy o Novej Británii či Novom Írsku? Takmer isto nie. PNG to nie je iba obrovský ostrov, ale stovky menších ostrovov, ktoré patria pod jednu vlajku. Odletíme k Bismarkovmu moru a preskúmame bývalú Nemeckú Novú Guineu. Pristáli sme v Neu -Pommern v Herbertshöhe, meste mangrovníkov. Nemeckí misionári po návšteve Novej Británie tvrdili, že to bolo jediné miesto, kde videli ľudí zatvorených v klietkach a pripravených na konzumáciu. Ostrov pravých ľudožrútov už na túto tradíciu zabudol, ale je dobré neprovokovať. Už z diaľky vidno vulkán Tavurvur, ktorý patrí medzi najaktívnejšie. Máme know how ako ho zdolať a pre záujemcov to máme v pláne aj teraz. Záleží od príletu, keďže čas na ostrovoch je gumenný. Okolo Simpsonhafen mierime do nášho hotela.

11. deň:
Tento ostrov je väčší než Taiwan. Keďže ho poznáme a máme tu partnera, ktorý všetko pripraví vopred, uvidíme za krátky čas veľmi veľa. Dnes rátajte každopádne s dlhým dňom. Vojenský poldeň na polostrove Gazelle. Kokopo bolo miesto kde sa spojenci stretli s brutálnym odporom Japoncov a Nemcov. Bunker admirála Yamamota, podzemné chodby, ktoré merali neuveriteľných 600 km. Staré japonské mapy, nápisy, delá, tanky a všetko čo ostalo z japonskej armády. Kde dal prezident Roosevelt Yamamota zabiť? Obrovským zážitkom je “termálne more” ktoré má teplotu nad 38 stupňov. Transfer do mesta Rabaul, ktoré zničila erupcia Tavurvur. Rabaul bol od roku 1910 hlavným centrom Nemeckej Novej Guinei, najdôležitejším mestom obrovskej plochy oceánu kde sa platilo zlatou nemeckou markou. Počas prvej svetovej vojny sa stal Rabaul hlavným mestom Australského mandátneho územia Nová Guinea. Hneď po napadnutí Pearl Harboru (7.decembra 1941) Japonci napadli Rabaul 23. januára 1942 a veľmi skoro sa toto mesto stalo hlavnou japonskou vojenskou bázou Južného Pacifiku. Tavurvur ho zničil v roku 1994. Je to čerstvé. Mango avenue a miesto kde bolo divadlo, banka, kino a celé nádherné mesto. Teraz je tu čierny sopečný prach. Červené fotogenické termálne jazierko. Ochutnáte uvarené vajíčka divej perličky (guinea fowl)? Ostrov Matupit kmeňa Tolai, ktorí boli ešte nedávno ludožrúti. Misionárov hodili do mumu (domáca pec horúcich kameňov) aj s topánkami, nevedeli, že to nie je súčasť tela. Keď boli topánky tvrdé, tak ich hodili do ohňa na dlhšie….” Tolaiovia aj dnes používajú ako platidlo peniaze z mušlí, Vy ich kúpite za peniaze, šnúru mušličiek za 5 kina. Trhovisko s najlacnejšími kokosovými orechmi sveta a 4 druhy manga. Zaplatíte mušľami? Kde inde na svete sa toto dá? Tolaiovia praktizujú matriarchát a vyznávajú tajné spoločenstvo Duk duk. Zahráte si exotický golf na prekvapivo dobrom ihrisku, alebo pôjdete šnorchlovať? Podarí sa nám opäť zažiť ohňový tanec požieračov hadov, Bainingov?

12. deň:
Nová Británia za za nami, letíme do Nového Írska a najväčšieho mesta Kavieng, ktoré sídli doslova na konci krajiny už kúsok od rovníka. Práve tu, pod zelenými palmami, na krehkom piesku, v teplom vetre žije najviac zelenookých blonďákov. Nové Írsko (Latangai) je podľa CK rajom na zemi. Slováci, ktorí tu boli boli iba s CK, takže vás stale spočítame na prstoch rúk. Nové Írsko je veľmi dlhý ostrov, vyše 360km, no tu na severe je šírka od 40 do 10km, ostrov je veľmi uzučký. Chrbticu ostrova tvoria hory (najvyššia 2380m), na jednej strane Bismarckovo more a na druhej Tichý ocean. Toto je exotika, ktlorú ste inde mohli vidieť pred 20 rokmi. Teraz je ten čas pre dobrodružne ladených cestovateľov, ktorí chcú skutočne objavovať. Na tomto ostrove máte miesta, kde budete prví a budete mať čas na vlastné objavovanie.

13. deň:
Najkrajšie cesta naprieč Novým Írskom sa volá Boluminski Highway a na nej strávime celý deň. Čo nás čaká? Najväčší stromový dom na svete, fantastické výhľady a zastávka u majstra rezbára v dedinke Libba. Ide o unikátnu kultúru Malangan. Budete prekvapení, že ostrov je čistejší než Island. Zastaneme v dedinke a Vy sa budete cítiť ako objavitelia. Odfotíme exotické domorodé kmene v pozadí s morom? Všade kokosovníkové palmy, obrovské stromy chlebovníkov a statné mangovníky, zopár druhov banánovníkov, arekové a ságové palmy. Všetko je tu akési väčšie než inde a zelenšie. V dedinkách potom stromy frangipani s bielučkými kvetmi a farebné guganvílie. Čistejšie riečky ste nevideli ani na Aljaške. Medzi tým presvitá modrý oceán a modrá obloha s bielymi hutnými mrakmi. Oceán je na uzučkom ostrove vždy veľmi veľmi blízko. More je miestnym rajom, do mora odchádzajú duše nebožtíkov a hroby sú na pobreží.Všetko je nádherne upravené. Večer opäť chladený PNG lager v Kaviengu kde ochutnáme preslávané homáre, ktoré sú v čistých vodách vraj najlepšie na svete.

14. deň:
Dnes máme voľný deň, ktorý strávime na panenských plážach. Buď pôjdete na pláž veľkého ostrova- 5 minút pešo od hotela. Alebo sa vyberieme na malilinké ostrovčeky v okolí. Vieme požičať šnorchlovaciu výstroj. V tejto oblasti je 5x toľko koralov ako v Karibiku. Poznáme tu jeden ostrov 40 x 50m s dvoma kokosovníkovými palmami, obrovitánskym pandamusom a okolo s nedotknutým koralovým rífom. Nič krajšie nie je. Tyrkysová, modrá, zelená, najpriesvitnejšie more aké ste kedy zažili. Domodordci žijú v šťastí a láske a ich svet sa tu riadi jasnými tisícročnými pravidlami. Ulovíš homára, zapiješ ho kokosovým mliekom, zatancuješ si. Je to raj na zemi so spústou veľkookých detí. Takto žili naši predkovia desaťtisíce rokov len namiesto homárov jedli jelene. Keď ste TU cítite, že toto je tá správna cesta životom. U nás zvyknú boháči hovoriť “Ťažko sa žije ľahko” Tu by sa dalo povedať: “Tu sa ľahko žije dobre.”

15. deň:
Odlet do Port Moresby a pokračovanie na Šalamúnove ostrovy. Meno dostali tieto ostrovy omylom. Dal im ho koncom 16 storočia španielsky moreplavec plaviaci sa z Peru. Myslel si, že získa veľké zisky ako biblický král Šalamún. No stretol sa s komunitou kanibalov a lovcov lebiek. Prílet do hlavného mesta Honiara. Honiara v miestnom jazyku znamená “ Tvár vystavená juhovýchodnému vetru” a dnes v nej žije 85 000 ľudí čo je 13% populácie štátu. Krajina je kresťanská s predominantnou melanézskou populáciou. Lovenie zážitkov v hlavnom meste. Vojenské memorial na Hendersonovom poli, Kukum highway, prístav, centrálne trhovisko, Čínska štvrť, ale aj netradičné filatelistické úlovky a ďalšia magnetka nového exotické štátu. Budete potrebovať ďalšiu chladničku. Ak by ste sa chceli v tento deň už odpojiť a na druhý priletieť domov t.j bez Šalamúnových ostrov tak cena zájazdu je o 380 euro nižšia.

16. deň:
Celodenná prehliadka hlavného mesta a blízkeho okolia. Najprv výjdeme hore na kopec k pamätníku II. svetovej vojnys názvom Guadalcanal Memorial. Z kopčeka je pekný výhľad na Honiaru a je to teda dobrý začiatok. Pod nami je rieka Matankau o ktorú USA s Japonskom dlho bojovali. Bitka o Guadalcanal a operácia Watchtower bola jedným z najdôležitejších momentov II svetovej vojny v Pacifiku. Po tom ako Spojenci 7. februára 1943 na ostrovoch Tulagi a Guadalcanal vyhrali, rozhodli sa vybojovať víťazstvo aj v Rabaule na ostrove Nová Británia. Následne zbehneme dole do centra a smerujeme do národného múzea s množstvom ludožrútskych hintov. Simplexná botanická záhrada vedľa múrov najväčšej väznice. Trh s domorodým umením, kde kúpite bustu ľudožrúta zo Západných provincií, tzv. Muzu Muzu s čierneho ebenu a perlorodky. Následne prekročíme rieku White River a všetko sa mení, mesto razom skončilo a nasledujú sympatické drevené dedinky a obchodíky s betelom. Popri ceste sa opekajú ryby, kurence… zrejme hygienické podmienky nebudu vyhovovať každému, ale je to čerstvé, dobré a fotogenické. Prichádzame na pláž číslo II, kde je potopený vrak japonskej lode a ten trčí nad hľadinu tak 30m od brehu. Ide zároveň o úžasné šnorchlovanie, loď je obrastená koralmi, pláva tu slušné množstvo "akváriových " rybičiek, proste nádhera. Spánok v hoteli kde spali vojvoda a vojvodkyňa z Cambridge, Wiliam a Kathy, alebo bujará rozlúčka v kasíne. Prežili sme neuveriteľnú cestu!

17. deň:
Tu vaša cesta končí, opúšťate Honiaru a začína dlhý let domov. Radi Vám vybavíme let v business class.

18. deň:
Prílet domov a zdieľanie zážitkov s rodinou a priateľmi.

Krajiny

Zobraziť všetky »


Osvedčenie SACKA

Kurzový lístok

Bulharská leva  EUR 1,96 BGN
Koruna česká  EUR 26,65 CZK
Chorvátska kuna  EUR 7,53 HRK
Turecká lira  EUR 7,78 TRY
Americký dolar  EUR 1,13 USD

Zobraziť všetky »

Nenašli ste, čo hľadáte?